Usuwanie Lęku i Poczucia Winy

Skoro wiesz już jak Twój umysł organizuje czas, możesz to wykorzystać do wyzbycia się negatywnych emocji, związanych z wydarzeniami, które miały miejsce w przeszłości albo mają dopiero się wydarzyć.

Usuwanie poczucia winy

Poczucie winy jest bardzo nieużytecznym stanem, nie możesz co prawda zmienić tego, co już się wydarzyło, za to możesz łatwo pozbyć się poczucia winy z tym związanego.

1

Pomyśl o wydarzeniu, które miało miejsce w przeszłości, i w związku z którym odczuwasz poczucie winy.

2

Stań w miejscu i tak, aby nic Ci nie przeszkadzało wyobraź sobie, że na podłodze przed Tobą rozciąga się linia Twojej przeszłości.

Zlokalizuj na tej właśnie linii, w jakiej odległości od Ciebie znajduje się tamto doświadczenie, zapamiętaj, które jest to miejsce.

3

Teraz odwróć się i zacznij powoli cofać się w swojej przeszłości aż do miejsca, gdzie leży to doświadczenie. Kiedy już cofniesz się do tego miejsca zatrzymaj się tam na krótką chwilę a następnie pójdź dalej, do godziny przed tym wydarzeniem, dnia, tygodnia, miesiąca...

Odejdź tak daleko, jak tylko jest Ci potrzebne, aby przestać odczuwać poczucie winy. Wydarzenie to, jest przecież teraz dopiero w przyszłości, nie możesz więc doświadczać poczucia winy w związku z czymś, co się jeszcze nie wydarzyło.

4

Zejdź ze swojej linii czasu i wróć do pozycji startu, spójrz na miejsce tamtego wydarzenia i spróbuj odczuć tamto poczucie winy.

Prawda, że zniknęło?

Usuwanie lęku

Analogiczna technika służy do usunięcia lęku, który odczuwasz w związku z wydarzeniem, które dopiero ma nastąpić.

1

Pomyśl o przyszłym wydarzeniu, przed którym odczuwasz lęk.

2

Wyobraź sobie, że przed Tobą rozciąga się linia biegnąca w przyszłość. Zlokalizuj na tej linii miejsce, w którym znajduje się wydarzenie, o którym myślisz.

3

Zacznij iść w kierunku tego wydarzenia, zatrzymaj się przez krótką chwilę w jego miejscu a następnie przejdź dalej, jesteś teraz pół godziny po, jeden dzień po, tydzień, miesiąc...

Zauważ jak dobrze teraz się czujesz, jakie przyjemne uczucia pojawiły się w miejsce tamtego?

4

Zejdź z linii czasu i wróć do miejsca startu. Z tego miejsca spójrz na swoją przyszłość i porównaj swoje odczucia związane z tą sytuacją, która się wydarzy.

I to wszystko! Może wydawać się to zbyt szybkie i zbyt proste, ale takie właśnie jest NLP - proste, łatwe, przyjemne, a co najważniejsze działa!