Formułowanie celów

Cel

Jak formułować cele, aby prawdopodobieństwo ich osiągnięcia było jak największe?

Być może zdarzyło Ci się stawiać sobie różne cele do realizacji, z którą jednak potem było bardzo różnie. Dlaczego tak wielu osobom nie udaje się zrealizować swoich celów? To proste - cele te są niewłaściwie sformułowane.

Warunki poprawności operacyjnej celów

Jak więc powinien być sformułowany Twój cel, aby szanse na jego realizację były największe z możliwych a Twój umysł podświadomie prowadził Cię do jego osiągnięcia?

Cel musi być konkretny

Musisz dokładnie określić czego chcesz - konkretnie.

Jeżeli uważasz, że za dużo ważysz to możesz błędnie zakładać sobie chcę schudnąć. To źle. Określ dokładnie ile kilogramów chcesz schudnąć.

Jeżeli przydałoby Ci się więcej pieniędzy to chcę być bogatą osobą jest również niedobrym celem. Ile chcesz zarabiać? Podaj dokładną kwotę (miesięcznie, rocznie, dziennie, wszystko jedno byle konkretnie).

Cel musi być pozytywny

Najlepiej formułować cele w kategoriach dążenia do osiągnięcia pewnych korzyści. Musisz koncentrować się na pozytywnych efektach osiągnięcia swojego celu a nie na negatywnych skutkach niepowodzeń, których chcesz uniknąć.

Zamiast więc mówić nie chcę być na bezrobociu sformułuj swój cel pozytywnie: pracuję na stanowisku [...] w firmie [...], zarabiając przy tym [...].

Cel musi być określony w czasie

Podaj dokładny termin realizacji Twojego celu. Określ kiedy zostanie on osiągnięty z dokładnością przynajmniej do roku i miesiąca a najlepiej jeszcze dnia (a może podasz i godzinę?).

Cel musi być dobrze określony zmysłowo

Zastanów się po czym poznasz, że Twój cel został osiągnięty?

Stwórz obraz mentalny Twojego sukcesu, zadbaj o to, żeby był reprezentowany we wszystkich systemach.

Co zobaczysz kiedy osiągniesz ten cel? Co usłyszysz? Jakie będą temu towarzyszyły odczucia w ciele, a może smaki i zapachy?

Cel musi być ekologiczny

Nie ma to nic wspólnego z ochroną przyrody.

Cel ekologiczny to znaczy taki, który przyniesie korzyści zarówno Tobie, jak i Twojemu otoczeniu i nikomu nie wyrządzi szkody.

Musisz się nad tym naprawdę dobrze zastanowić. Czy na przykład wyjazd do pracy za granicę jest ekologiczny? Czy nie ucierpią na tym Twoje więzi rodzinne? Czy piękny domek w górach spełnia te założenia? Wszystko zależy od Twojej sytuacji.

Cele formułuj w czasie teraźniejszym

Kiedy stawiasz sobie cele - określaj je słowami mam, robię, zarabiam, mieszkam itp., daje Ci to większą pewność niż określanie w czasie przyszłym.

Cel musi uwzględniać Twoje zasoby

Formułując cel zadaj sobie pytanie: jakimi zasobami dysponuję aby osiągnąć ten cel? Zastanów się również jakie inne zasoby są konieczne do jego osiągnięcia i co musisz zrobić aby te zasoby zdobyć.

Innymi słowy: Co już mam? Co jeszcze jest mi potrzebne? Co muszę zrobić w pierwszej kolejności?

Cel musi być zapisany

Jest to chyba najważniejszy warunek, którego nie spełnienie niweczy wszelkie Twoje wysiłki, dlatego pozwolę go sobie powtórzyć

Cel musi być zapisany

Koniecznie zapisz swoje cele na kartce papieru, długopisem lub piórem, odręcznie.

Aby ułatwić Ci formułowanie Twoich celów i zapisywanie ich przygotowałem specjalny arkusz, który możesz pobrać (jeśli oczywiście znasz hasło), ale wcześniej zapoznaj się z pewną strategią:

Strategia Kurta Vonneguta

Kurt Vonnegut

Kurt Vonnegut pisał swoje dzieła w charakterystyczny sposób. Mianowicie najpierw wymyślał on zakończenie, a potem cofał się coraz dalej aż do początku książki.

Zrób to samo z Twoimi celami. Określ najpierw jaki cel osiągniesz w pewnej dalekiej przyszłości, a następnie cofając się ciągle o przedziały dziesięcio lub pięcioletnie zapisuj kolejne cele aż do teraźniejszości.

Teraz już możesz pobrać arkusz:

pdfWyznaczanie celów (22kB)

Pamiętaj również podczas określania swoich celów o największym błędzie popełnianym podczas wizualizacji (materiał dostępny dla znających hasło).

Powodzenia w realizacji celów!