Linia Czasu (Time Line)

Czas jest względny

Jestem przekonany, że niejednokrotnie zdarzyło Ci się doświadczyć zadziwiającej i fascynującej względności czasu.

Dla mnie zawsze było to niesamowite, że czasem jeden i ten sam kwadrans potrafi minąć tak szybko, że wydaje się, że upłynęło dopiero pół minuty, a w innej sytuacji dłuży się w nieskończoność sprawiając wrażenie długich, ciągnących się leniwie godzin.

Ciekaw jestem w jakiej sytuacji najcześciej Tobie zdarza się tego doświadczyć.

Hour glass

Jak płynie czas kiedy dobrze się bawisz?

Jak płynie czas kiedy pracujesz?

Jak płynie czas kiedy na coś czekasz?

A jak chcesz żeby płynął?

Inna sprawa to reprezentacja przeszłości i przyszłości. Niezwykle często zdarza mi się słyszeć od ludzi: Pamiętam to jak wczoraj, Ale ten czas szybko leci itp.

Zawsze mnie to zastanawiało - czemu wydarzenia, które miały miejsce kilka, a nawet kilkanaście lat temu pamiętamy tak dobrze, jakby zdarzyły się wczoraj rano?

Dlaczego niektórzy ludzie pozwalają aby wydarzenia z przeszłości (albo te, które mają się dopiero wydarzyć), miały znaczący wpływ na ich obecne życie?

Co takiego robią osoby, które osiągają mistrzostwo w planowaniu i realizowaniu założonych celów?

Jak się pewnie domyślasz, NLP posiada model dający odpowiedź na te pytania.

Klucz tkwi w sposobie, w jaki Twój umysł reprezentuje czas.

Jak odróżniasz przeszłość od przyszłości?

No właśnie - jak? Gdybym Cię zapytał, skąd wiesz, że jakieś wydarzenie miało miejsce w przeszłości a nie jest tylko wytworem Twojej wyobraźni odpowiesz pewnie - po prostu wiem.

Ale po czym tak naprawdę to poznać? Odpowiedź jest bardzo prosta i z pewnością już się domyślasz - po submodalnościach.

Pomyśl teraz o jakiejś prostej czynności, którą wykonujesz codziennie (np. śniadanie, prysznic...). Przypomnij sobie, jak wyglądała ona wczoraj, przywołaj obraz.

Gdzie znajduje się ten obraz? Zwróć uwagę na jego submodalności, jasność, wyrazistość, wielkość, najbardziej na odległość.

A teraz pomyśl o tej samej czynności, z tą różnicą, że wykonasz ją dopiero jutro. Jak to będzie wyglądało? Masz już obraz?

Zwróć uwagę, czym różnią się te dwa obrazy. Najczęściej jest tak, że, znajdują się one w dwóch różnych miejscach w przestrzeni. Jedno z nich odpowiada za wczoraj, drugie za jutro.

Sytuacje, które miały miejsce w przeszłości, albo dopiero się wydarzą, mają w Twoim umyśle odpowiednią, specyficzną dla Ciebie, reprezentację przestrzenną.

Znajdź swoją Linię Czasu

Czas odkryć, jak dokładnie Twój umysł koduje przeszłość i przyszłość, być może znajdziesz dzięki temu odpowiedź na kilka nurtujących Cię pytań.

Pomyśl raz jeszcze o czynności lub sytuacji, która miała wielokrotnie miejsce w Twojej przeszłości, którą możesz łatwo przywołać, która daje ładny, wyraźny obraz (np. Twoje urodziny, sylwester itp.).

Jak wyglądało to rok temu? Przywołaj obraz, zwróć dokładnie uwagę gdzie on się znajduje i jakie są jego submodalności.

Jak wyglądało to dwa lata temu? Zrób to samo z kolejnym obrazem, najczęściej będzie się on różnił umiejscowieniem w przestrzeni, choć mogą być i inne istotne różnice, zwróć więc na nie uwagę.

Pięć lat temu?

Dziesieć?

Przywołaj tyle obrazów różnych przeszłych zdarzeń, aż będziesz mieć pewność, że układają się one według określonego schematu, np. oddalają od Ciebie, albo położone są coraz bardziej na lewo, prawo...

Przejdźmy teraz do przyszłości.

Pomyśl o czymś, co wydarzy się za tydzień. Gdzie jest obraz? Jaki jest ten obraz?

Za miesiąc?

Za pół roku, rok?

Dwa lata, na pewno masz jakieś plany...

Pięć lat?

A teraz przywołaj oba zestawy obrazów i mając je ciągle przed oczami, połącz je linią, biegnącą od obrazu najdawniejszego do wybiegającego najdalej w przyszłość.

Linia ta to właśnie Twoja indywidualna Linia Czasu (ang. time line).

Oczywiście każdy ma swoją linię, choć wyróżniamy dwa najczęściej spotykane przypadki:

  • Through Time - przez czas
    Through Time
  • In Time - w czasie
    In Time

Zabawy z Linią Czasu

Kiedy znasz już swoją linię czasu i wiesz jak dokładnie ona przebiega, możesz sprawdzić co się stanie, gdy zmienisz położenie którejś z jej gałęzi.

Jak zmieni się Twój stosunek do przeszłych wydarzeń gdy umieścisz przeszłość bardziej z boku lub z tyłu?

Co by się stało jeżeli byśmy zamienili miejscami przeszłość z przyszłością? (oczywiście w każdej chwili możesz powrócić do „ustawień fabrycznych”)

Jak gęsto upakowane są obrazy na Twojej linii? Jeżeli masz wrażenie, że przeszłość zdarzyła się wczoraj to może by tak ją trochę rozciągnać, zwiększyć odstępy?

Czy dobrze widzisz swoją przyszłość i swoje plany? A gdyby znajdowały się one dokładnie przed Tobą, unosząc się lekko ku górze?

A jak wyjmiejsz swoją linię z siebie i położysz ją obok?

Eksperymentuj, eksperymentuj, eksperymentuj, możliwości jest nieskończenie wiele.