Perswazyjne techniki maskujące

Znasz już bardzo dużo wzorców językowych i może Ci się czasem wydawać, że powiedzenie ich tak wprost jest zbyt bezpośrednie i łatwo demaskowalne.

Jak nie dać się złapać?

-1-

Po pierwsze, musisz ciągle pamiętać, że należy te wzorce stosować z umiarem i mądrze. Napakowane presupozycjami zdanie typu: Zanim zaczniesz się zastanawiać czy pójdziesz ze mną do kina, czy do teatru oraz jak bardzo dobrze będziesz się tam bawić, zarówno w trakcie seansu, jak również w drodze powrotnej, ale na razie o tym nie myśl... jest równie śmieszne, co nieskuteczne.

Problem nie pojawi się, jeżeli po prostu od czasu do czasu wtrącisz odpowiedni wzorzec do rozmowy oraz nie zatrzymasz się na nim tylko rozwiniesz tą wypowiedź dalej, aby było to jak najbardziej naturalne.

-2-

Po drugie, możesz zamienić zdanie pytające na twierdzące, na przykład zamiast mówić:

Czy zastanawialiście się już, którą drogą pójdziemy na tamten szczyt?

mówisz:

Ciekaw jestem, czy zastanawialiście się już, którą drogą pójdziemy na tamten szczyt.

Albo:

Chciałem się Ciebie tylko zapytać czy zacząłeś już wprowadzać te dane do komputera. Jeszcze nie? Aha, OK, dzięki za informację :)

Niby niewiele a spójrz jak ładnie to zmienia zdanie. Przede wszystkim nie jest to bezpośrednie pytanie odnoszące się do kogoś, tylko twierdzenie odnoszące się do Twoich myśli.

-3-

Po trzecie, możesz użyć bardzo prostej i jednocześnie niesłychanie skutecznej techniki opisanej w materiale Potęga cytatu (tekst dostępny dla osób, które poznały hasło wypełniając Formularz subskrypcji).