Metaprogram Opcje - Procedury

Mus czy możliwość?

Skala Opcje-Procedury jest już ostatnią z zestawu metaprogramów, które mam nadzieję uważnie ćwiczysz. Być może się z tego ucieszysz, gdyż wiem, że takie ćwiczenie poszczególnych filtrów i pisanie zdań może być trochę nużące.

Oprócz tego może Ci się wydawać, że rozpoznanie wszystkich programów u kogoś może być trudne i długotrwałe. Możesz mieć rację, jednak często nie warto skupiać się na określaniu pozycji na każdej skali.

Znajomość poszczególnych programów jest potrzebna po to, żeby umieć dobrze się dopasować w przypadku, gdy któryś z nich ujawni się w skrajnej postaci.

Warto również, przygotowując jakąś prezentację dla większej liczby osób, uwzględnić w niej wszystkie rodzaje sposobów, w jakie ludzie przetwarzają informacje.

A wracając do opcji i procedur...

Rozpoznawanie

Osoby nastawione na opcje starają się w każdej sytuacji doszukać jak największej liczby możliwości działania. Podejmują działanie gdy mają wiele możliwości wyboru, działają po prostu "bo mogą".

Natomiast ludzie, którzy mają metaprogram procedury, podejmują akcję w sytuacji, gdy uważają, że tak należy robić, że takie są zalecenia i instrukcje. Często robią coś, bo uważają, że "muszą".

Wystarczy kogoś zapytać, czemu coś zrobił, a osoba na "opcje" odpowie:

- Pojawiła się możliwość, więc zadziałałem.

Natomiast osoba będąca po stronie "procedury" stwierdzi:

- Tak trzeba było zrobić, zresztą nie miałem wyboru, musiałem.

Zastosowanie

Jeżeli chcemy przekonać do czegoś człowieka nastawionego na "opcje", należy przedstawić mu wiele możliwości wyboru (choćby czasem pozornego).

Mówimy więc na przykład: możesz kupić wersję A, B lub C, możliwości jest wiele.

Jeśli natomiast mamy do czynienia z osobą mającą program "procedury", podkreślamy fakt, że w tej sytuacji właśnie tak postąpić należy, możemy również przedstawić dokładną instrukcję działania.

Osoby "proceduralne" lubią ponadto porządek i często lubią być prowadzone za rączkę, punkt po punkcie. Taką osobę możesz również poznać, jeżeli np. upomni się o jakiś pominięty punkt w Twoim wystąpieniu.

Ćwiczenie

Należy teraz dokładnie przećwiczyć metaprogram "Opcje - Procedury".

Do pobrania poniższych arkuszy konieczna jest znajomość hasła, które można poznać rejestrując się.

Najlepiej zrób to natychmiast, choć możesz oczywiście i później.

pdfOpcje - Procedury (ćwiczenie) (19kB)

Teraz, kiedy znasz już wszystkie metaprogramy możesz pokusić się nawet o rozpisanie ich dla każdej z osób, na dobrych kontaktach z którymi Ci zależy.

Możesz do tego celu wykorzystać poniższe karteczki:

pdfSkale metaprogramów (14.5kB)

Pamiętaj jednak, że jest to tylko przybliżony model tego, w jaki sposób ludzie filtrują informacje. Jest on z założenia prosty, aby był skuteczny i łatwy w zastosowaniu. Dlatego nie przejmuj się, jeśli dla kogoś nie zadziała lub okaże się, że ktoś w każdej sytuacji przejawia jakby inny metaprogram.

Wówczas po prostu należy zastosować coś innego.