Ruchy gałek ocznych

Jak łatwo rozpoznać system reprezentacyjny

Istnieje w NLP pewien model, który pozwala rozpoznawać aktualny system reprezentacyjny, używany przez Twojego rozmówcę. Opiera się on na ruchach gałek ocznych i być może zdarzyło Ci się już o nim słyszeć, gdyż istnieje bardzo długo i jest prezentowany na wstępie wielu szkoleń.

Zaraz dowiesz się jak stosować go prawidłowo.

Gałki oczne - podstawowa generalizacja

Na bazie obserwacji twórcy NLP wywnioskowali, że można wyróżnić 6 pozycji oczu. W każdej z nich uzyskujemy dostęp do innego systemu reprezentacyjnego.

Poniżej przedstawiam poszczególne pozycje z punktu widzenia obserwatora.

1. Wizualne przypominanie

Osoba patrząca w ten sposób korzysta z systemu wzrokowego do przypomnienia sobie obrazów z przeszłości.

2. Wizualne konstruowanie

W tej pozycji konstruowane są nowe obrazy i wyobrażenia.

Powyższe dwie pozycje są czasem błędnie wykorzystywane do rozpoznawania rzekomych kłamców i krętaczy. Uważaj z tym! Fakt, że ktoś konstruuje obrazy, wcale nie musi świadczyć o tym, że Cię okłamuje. Ostrożnie z wyciąganiem pochopnych wniosków.

3. Słuchowe przypominanie

Przypominanie głosów i dźwięków z przeszłości.

4. Słuchowe konstruowanie

Tworzenie nowych melodii i dźwięków.

5. Kinestetyka

W tej pozycji uzyskujemy dostęp do uczuć, emocji, wczuwamy się w wewnętrzne odczucia w ciele.

6. Dialog wewnętrzny

Osoba patrząca w ten sposób prowadzi sama ze sobą wewnętrzne rozmowy.

Wyjątki

Oczywiście nie u każdego wygląda to identycznie. Niektóre osoby (np. leworęczne) wykazują odwrotne zależności, do innych wcale nie można tego zastosować. Dlatego należy pamiętać o tym, w jaki sposób powinno się prawidłowo wykorzystywać wzorce ruchów gałek ocznych.

Prawidłowe wykorzystanie

Zanim wyciągniesz wnioski na temat systemu reprezentacyjnego Twojego rozmówcy, przeprowadź kalibrację.

Aby ją wykonać, zapytaj po prostu o coś, co na pewno spowoduje dostęp do określonego systemu. Na przykład poproś o przypomnienie sobie czegoś (obrazu, dźwięku) lub wyobrażenie. Zaobserwuj czy zachodzi ten wzorzec, czy może jakiś inny (albo wcale nie zachodzi).

Jeżeli któraś z pozycji występuje wyjątkowo często to może to wskazywać na dominujący system reprezentacyjny danej osoby. Sprawdź czy pokrywa się on z charakterystycznymi, często używanymi słowami, a następnie zacznij korzystać z tego systemu, abyście dobrze się rozumieli.

Czy czegoś tu nie brakuje?

Wiesz już jak należy interpretować sytuację, kiedy ktoś patrzy w górę, w dół, na prawo i na lewo, ale możesz zastanawiać się co dzieje się w sytuacji, gdy oczy skierowane są prosto, na przykład tak:

Spotkałem się z wieloma różnymi zdaniami na ten temat, dlatego aby nie wprowadzać dodatkowego zamieszania, proponuję Ci dwie możliwości:

  • możesz po prostu zignorować wszystkie niejednoznaczne pozycje,
  • możesz wykonać kalibrację, aby odkryć czy dana pozycja oczu rzeczywiście coś dla tej osoby oznacza.

Możesz sprawdzić jak to jest w Twoim przypadku, ale uważaj, gdyż wiedząc o tym, jak to "powinno" wyglądać możesz się zasugerować i utrudnić sobie badanie. Najlepiej poeksperymentować ze swoimi znajomymi, którzy nie wiedzą o tych zasadach.

Ćwiczenie

Obserwuj dokładnie osoby, z którymi się kontaktujesz. Staraj się odkryć u nich powyższe zależności lub też inne, indywidualne dla nich. Nie przyjmuj tego jako prawdy oczywistej, nie wyciągaj pochopnych wniosków, zweryfikuj ten model w swoim codziennym życiu. Mam nadzieję, że okaże się pomocny :)