Kotwice przestrzenne

Kotwiczenie przestrzenne jest prostą techniką, którą możesz wykorzystać do pokierowania przebiegiem prowadzonych przez Ciebie prezentacji, wykładów, przemówień, słowem wszystkiego, co odbywa się z udziałem publiczności, choćby jednoosobowej.

Ale zanim dowiesz się, w jaki sposób kierować emocjami swoich słuchaczy, zapewne zastanawiasz się, co zrobić aby zbudować rapport i dopasować się do grupy osób. Możesz o tym przeczytać w temacie Dopasowanie do grupy.

Jeżeli już to wiesz i masz dobry rapport z grupą, możesz przystępować do działania.

Przed rozpoczęciem swojego wystąpienia wydziel na sali trzy różne od siebie miejsca:

  • neutralne,
  • pozytywne,
  • negatywne.

Na przykład mównica albo środek może być miejscem neutralnym, jeden koniec stołu pozytywnym, a drugi negatywnym.

I teraz, podczas przemówienia, wszystko, co wzbudza negatywne emocje wygłaszaj z miejsca negatywnego, większą część przemówienia mów w miejscu neutralnym, natomiast zapalaj się do idei i rozbudzaj pozytywne emocje w ludziach w miejscu pozytywnym.

Jeżeli będziesz to wykonywać odpowiednio, miejsca będą różne od siebie, a emocje silne, nastąpi zakotwiczenie i skojarzenie poszczególnych miejsc z odpowiednim stanem emocjonalnym.

Następnie w sytuacji kiedy będziesz chcieć wywołać w widzach odpowiednią reakcję, na przykład na skutek zadanego pytania, zmieniasz miejsce odpalając w ten sposób kotwicę.

I na tym to polega - proste jak całe NLP :)

Ćwiczenie

Jeżeli masz w najbliższym czasie do wygłoszenia jakieś przemówienie, pomyśl jak można by je wzbogacić o elementy nasycone emocjonalnie. Wypisz emocje, które warto by było wywołać, które mogą okazać się przydatne, zarówno te pozytywne, jak i negatywne.

Historie, które będziesz opowiadać nie muszą nawet bezpośrednio dotyczyć tematu Twojego wystąpienia, możesz przecież opowiedzieć o tym, jaki odrażający widok zadarzyło Ci się napotkać po drodze, lub pochwalić piękny, czarujący i przyciągający swoim klimatem rynek rodzinnego miasta Twoich słuchaczy.

Przetestuj to. Udanych efektów wystąpień!