Presupozycje - Przymiotniki - Przysłówki

Jak bardzo Ci się to podoba?

Przypomnijmy - przymiotniki i przysłówki odpowiadają między innymi na pytania: jak? gdzie? kiedy? jaki? jaka? jakie? który? która? które?

Presupozycje oparte na przymiotnikach i przysłówkach mają na celu skierowanie świadomej uwagi właśnie na to pytanie, podczas gdy pozostała część zdania, aby miało ono sens, musi być przyjęta za prawdziwą.

Na przykład tytułowy nagłówek: Jak bardzo Ci się to podoba?, powoduje skupienie uwagi świadomego umysłu na poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jak bardzo, podczas gdy nieświadomie musiało zostać zaakceptowane, że bardzo, kwestia tylko, czy bardzo bardzo, czy po prostu bardzo :)

Przykłady

  • Kiedy umówisz się ze mną na kawę? (założenie - umówisz się ze mną na kawę, kwestia tylko kiedy).
  • Jak szybko otrzymam pieniądze z powrotem? (założenie - otrzymam pieniądze z powrotem, tutaj już nawet nie pytamy kiedy, tylko czynimy dodatkowe założenie, że stanie się to szybko).
  • Gdzie możemy się spotkać? (założenie - możemy się spotkać, pytanie tylko gdzie).
  • Który kolor tego modelu samochodu odpowiada Panu najbardziej? (założenie - wszystkie kolory odpowiadają, ale jeden najbardziej, dla sprzedawcy nie ma znaczenia jaki będzie to kolor).
  • Jak duży rabat mogę otrzymać w Państwa firmie? (założenie - nie dość, że mogę otrzymać rabat, to jeszcze koniecznie duży).

Zwróć uwagę na wszystkie założenia, które zawarte są w powyższych zdaniach. Aby zdanie miało sens to założenia te muszą być na poziomie nieświadomym uznane za prawdziwe.

W taki sposób zadane pytanie automatycznie ukierunkowuje uwagę pytanej osoby w stronę, w którą chcemy ją ukierunkować. Obrona przed tym wymaga nie lada wysiłku, tym bardziej jeśli pytanie zadane jest szybko i w trakcie dłuższej wypowiedzi.

Oczywiście taka samotna presupozycja jest bardzo łatwa do "rozpakowania", ale spokojnie, na razie ćwiczymy te wzorce, a później dowiesz się co zrobić, aby odpowiednio je zamaskować.

Dowiesz się również jak na takie pytania odpowiadać, kiedy już je namierzysz i rozszyfrujesz, stosowane przez jakiegoś nieudolnego manipulatora.

Ćwiczenie

Napisz 15 zdań zawierających presupozycje oparte na przymiotnikach i przysłówkach.

Arkusz ćwiczeniowy (dostępny dla subskrybentów) możesz pobrać poniżej:

pdfPrzymiotniki - Przysłówki (ćwiczenie) (17kB)

No i co? Jestem niesamowicie ciekaw jak bardzo Ci się to podoba :-)