Metaprogram Dążenie - Unikanie

Kijem czy marchewką?

Zastanów się: jak lepiej motywować ludzi? Czy skuteczniejsze jest kuszenie ich różnego rodzaju atrakcyjnymi nagrodami i roztaczanie przed nimi wizji świetlanej przyszłości? Czy może lepiej sprawdzają się groźby sromotnej i nieuniknionej kary?

A co Ciebie bardziej motywuje i zmusza do działania?

Oczywiście, jedni powiedzą, że wolą wyobrażać sobie korzyści, płynące z podjęcia działania, a drudzy, że dopiero jak poczują nóż na gardle, to zabierają się do roboty i robią to bardzo efektywnie. Jeszcze inni mają raz tak, raz inaczej, bez wyraźnej reguły.

Wszystko zależy od tego, w jakim miejscu na skali Dążenie - Unikanie w danej sytuacji znajduje się konkretna osoba.

Kiedy już poznasz wartości i kryteria drugiej osoby, dużym wzmocnieniem i pomocą dla Ciebie będzie określenie, jaki jest kierunek jej motywacji. Czy np. szkolenie z metod komunikacji ma posłużyć zdobyciu większej liczby klientów, czy może uniknięciu konfliktów z szefem i współpracownikami.

Jak to rozpoznać?

To proste - wystarczy dobrze przysłuchać się temu, jak ktoś określa swoje cele.

Czy mówi o tym, co chce osiągnać i uzyskać? (Dążenie)

Czy mówi o tym, przed czym chce się uchronić? (Unikanie)

Na przykład

- To zlecenie pozwoli nam podnieść sprzedaż i zwiększyć zarobki.

- To zleceniu pozwoli nam uniknąć kryzysu i wygryzienia przez konkurencję.

- W przyszłości chciałbym mieć piękny dom i zarabiać dużo pieniędzy.

- W przyszłości nie chciałbym mieszkać w tej dzielnicy i być bezrobotnym.

Myślę, że te przykłady wystarczą, gdyż jest to bardzo proste :)

Który kierunek motywacji jest lepszy?

Nie można tego jednoznacznie stwierdzić, gdyż jak już pisałem nie ma lepszych i gorszych programów. Można by przypuszczać, że Dążenie w wielu sytuacjach będzie być może trochę bardziej użyteczne, gdyż wówczas nasza uwaga skupia się na pozytywach, celach, a nie na przeszkodach.

Choć z drugiej strony umiejętność dostrzegania potencjalnych przeszkód i trudności jest również niezbędna w procesie dążenia do każdego celu.

Zastosowanie

Kiedy już wiesz, w którym miejscu na skali Dążenie - Unikanie znajduje się interesująca Cię osoba, możesz to skutecznie wykorzystać do zmotywowania jej do działania.

Być może zawsze zdarzało Ci się stosować tylko i wyłącznie nagrody lub kary. Mamy tendencję do stosowania tego, co działa dobrze na nas, jeżeli więc masz program na Dążenie, to mogło Ci się wydawać, że ogólnie ludzi motywują bardziej nagrody.

Teraz już wiesz, że to, czy daną osobę popchnie do działania wizja korzyści czy też strat, zależy od tego, jaki ma ona metaprogram. Dopasuj się więc odpowiednio.

Może być to dla Ciebie również pomocne w organizowaniu i zarządzaniu zespołami ludzi. Jeżeli np. zestawisz drużynę z samych "dążeniowców", to mogą oni nie zauważyć po drodze jakiegoś istotnego problemu.

Z drugiej strony ludziom nastawionym na unikanie może być trudno zabrać się do pracy, dopóki nie pojawi się groźba totalnej porażki. Dlatego najlepiej odpowiednio wymieszać jednych i drugich (w tym miejscu warto również przypomnieć sobie Strategię Walta Disneya).

Ćwiczenie

Jak zwykle, dla osób znających hasło (subskrypcja tutaj) przygotowany jest zestaw do przećwiczenia dopiero co poznanej wiedzy. Pamiętaj, że tylko kiedy dokładnie przećwiczysz, podniesiesz swoją perswazyjną skuteczność a także unikniesz wpadek i niepowodzeń.

pdfDążenie - Unikanie (ćwiczenie) (20kB)