Dopasowanie Niewerbalne

Jak sprawić aby osoba, z którą nawiązujesz kontakt od razu dobrze się przy Tobie poczuła?

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie najlepiej przeanalizować jak zachowują się osoby, które bardzo się lubią, po których od razu widać, że mają dobry kontakt.

Być może zdarzyło Ci się kiedyś obserwować konwersację między takimi osobami, na przykład widzieć parę zakochanych w kawiarni, albo na ławce w parku.

Co mają ze sobą wspólnego? Można zauważyć, że zachowują się identycznie. Mają podobną pozycję ciała, siedzą w ten sam sposób, wykonują podobne gesty.

Kiedy dwie osoby mają ze sobą świetny kontakt, to nieświadomie dopasowują się do siebie. Takie idealne dopasowanie i zrozumienie, nawiązanie niewidzialnej więzi nazywa się w NLP, z angielskiego Rapport.

Zakochani robią to nieświadomie, Ty możesz to wykorzystać w sposób świadomy.

Pacing niewerbalny

Pacing oznacza (również z angielskiego) nic więcej jak tylko właśnie dopasowanie.

Aby nawiązać dobry kontakt z drugą osobą wystarczy się do niej dobrze dopasować.

Zacznijmy od pacingu niewerbalnego, czyli dopasowania do wszystkiego, co nie jest treścią słów wypowiadanych przez drugą osobę.

Pozycja ciała

Zwróć uwagę na ułożenie ciała osoby, z którą się komunikujesz.

W jaki sposób stoi, siedzi, czy ma skrzyżowane nogi, ręce, czy jej ciało jest pochylone, w jakiej pozycji jest głowa.

Kiedy już określisz te cechy - dopasuj się na zasadzie lustrzanego odbicia.

Zrób po prostu tak, aby być względem tej osoby w takiej pozycji, jakbyście byli swoimi lustrzanymi odbiciami. Ważne aby odróżnić naśladowanie od lustrzanego odbicia, ponieważ odbicie jest skuteczniejsze. Jeżeli Twój rozmówca trzyma prawą nogę na lewej, a Ty zrobisz tak samo, to będzie to naśladowanie. Jeżeli natomiast położysz lewą na prawej, to zrobisz odbicie. Rób więc odbicie.

Gestykulacja

Zwróć również uwagę na charakterystyczne gesty, którymi posługuje się Twój rozmówca. Oczywiście ważne, żeby nie przesadzić i nie przerysować ich podczas dopasowywania, jednak nie trzeba się o to aż tak bardzo martwić, gdyż gesty są dla każdego naturalną rzeczą, więc powtarzanie ich nie powinno zostać zauważone.

Możesz znaleźć jakiś jeden najbardziej wyrazisty gest i wykorzystać go parę razy, niekoniecznie od razu, może być po chwili, kiedy np. będzie Twoja kolej mówienia.

Tempo oddychania

To zjawisko jest szczególnie widoczne właśnie u zakochanych. Okazuje się, że osoby bardzo sobie bliskie nieświadomie dopasowują i wyrównują tempo swojego oddychania.

Wykorzystanie tego może być na początku trudne, bowiem dużo uwagi potrzeba aby jednocześnie kogoś słuchać i śledzić jego oddech (obserwując np. ruch ramion), jednak zdecydowanie warto poćwiczyć.

Możesz dopasować swój oddech do rozmówcy, możesz również skorzystać z dopasowania na krzyż, które polega na tym, że nie oddychasz równo ze swoim rozmówcą, jednak w rytm jego oddechu wykonujesz jakiś ruch, na przykład ręką.

Kiedy już się dopasujesz

Fakt zaistnienia rapportu łatwo można zaobserwować. Zauważysz, że lepiej Ci się rozmawia, że jest tak jakoś inaczej, pojawi się uczucie, że coś Cię z tą osobą łączy (to samo będzie u tej osoby).

Możesz teraz sprawdzić co się stanie, kiedy np. zmienisz w niewielkim stopniu swoją pozycję ciała. Jeżeli dopasowanie jest dobre, to Twój rozmówca podąży za Tobą robiąc to samo.

Jeżeli natomiast nie ma jeszcze dobrego rapportu albo zmienisz pozycję za bardzo, może dojść do zerwania kontaktu i pogorszenia komunikacji. Wówczas po prostu dopasuj się spowrotem.

Kiedy Twój rozmówca podąża za Tobą to jest to już leading, czyli prowadzenie.

Koniecznie poćwicz tę technikę na jak największej liczbie osób. Jeżeli znasz hasło (dostępne po subskrypcji), to poczytaj również o błędzie podczas dopasowania, który czasem popełniają niektórzy praktycy NLP.