Metaprogram Ogólny - Szczegółowy

Ogólna idea czy dokładne detale?

Przedostatni już metaprogram daje nam skalę, na której określamy, czy na daną sytuację wolimy patrzeć z szerokiej perspektywy, poznać jej ogólną ideę i koncepcję, czy też raczej zaczynamy od wgryzienia się w drobne szczegóły, aby dopiero później z nich wyłonić pełen obraz całości.

Rozpoznawanie

Ludzie z filtrem ogólnym lubią... No właśnie - ogólne koncepcje.

Ludzie ukierunkowani na szczegóły wolą najpierw poznać poszczególne elementy składowe problemu.

Wykorzystanie

Znajomość tego metaprogramu może się przydać w sytuacji prezentowania komuś Twoich koncepcji.

W przypadku osoby "ogólnej" należy najpierw przedstawić ogólną ideę, a dopiero potem przejść do omawiania szczegółów, inaczej będzie ona zagubiona i będzie się dopominać o tę koncepcję, chcąc mieć najpierw szeroki obraz sytuacji.

Na przykład: W tym pakiecie inwestycyjnym chodzi o to, aby zapewnić Tobie i Twojej rodzinie godziwą przyszłość, kiedy już przestaniesz pracować. Najpierw inwestujesz przez pewien długi okres, a później po przejściu na emeryturę otrzymujesz wypracowane pieniądze.

Jeżeli mamy do czynienia z osobą "szczegółową", to od razu możemy przejść do omawiania poszczególnych punktów naszego pomysłu, nie tracąc czasu na ogólne wprowadzenia i wywody (możemy bowiem zostać upomnieni, aby w końcu "przejść do konkretów").

Na przykład: Ten pakiet polega na tym, że przez 30 lat, co miesiąc wpłacasz 150zł, a kiedy osiągniesz wiek 50 lat, będziesz miesięcznie otrzymywać 2800zł.

Ćwiczenie

W poniższym ćwiczeniu chodzi o to, żeby opanować tworzenie zdać z filtrem ogólnym i szczegółowym. Będziesz mieć do napisania po 5 zdań, arkusz pobierzesz poniżej (a jeżeli jest Ci potrzebne hasło to znajdziesz je rejestrując się).

pdfOgólny - Szczegółowy (ćwiczenie) (19kB)