Sekret NLP - Recenzja

Sekret NLP

Ocena: dobra książka
Autor: Richard Bandler
Liczba stron: 240
Wydawnictwo: OnePress
Zobacz w sklepie »

O podstawowych technikach NLP napisano już wiele, ich dokładne opisy są dla każdego dostępne w internecie. Czy można wobec tego jeszcze w jakiś inny, nowy sposób przedstawić takie wzorce jak analiza kontrastowa, podwójna dysocjacja, swish pattern lub linia czasu?

Jeżeli jesteś osobą początkującą, to może zainteresować Cię jak zrobił to twórca NLP Richard Bandler w jednej ze swoich najnowszych książek "Sekret NLP".

Książka napisana jest w bardzo logiczny i uporządkowany sposób. Nie znajdziesz tu typowych dla Bandlera instalacji, hipnotycznych indukcji i pętli zagnieżdżonych. Jest napisana po prostu normalnie.

Najpierw twórca NLP zaczyna od wprowadzenia Cię w poszczególne podstawowe pojęcia związane z NLP. Tłumaczy czym są submodalności, linia czasu i w jaki sposób nimi operować, aby skutecznie wywierać na siebie wpływ.

Wszystkie techniki opisane są w książce na zasadzie "Jak to zrobić" według porządku:

1. Zapomnij o... - w tym dziale przedstawione są techniki, dzięki którym poradzisz sobie ze złymi sugestiami, lękami, fobiami, związkami itp.

2. Uporaj się z... - tutaj Bandler pokazuje w jaki sposób przejąć kontrolę nad nawykami, uporać się z rezygnacją, dawać radę podczas ważnych wydarzeń.

3. Zacznij wreszcie... - na samym końcu twórca NLP proponuje techniki, których celem jest uczynienie Twojego życia pełniejszym.

Co ciekawe, w książce nie znalazłem żadnych nowych technik NLP w porównaniu do tych, które do tej pory znałem. Wszystkie ćwiczenia opierają się o podstawowe manipulowanie submodalnościami, a więc wyświetlanie w umyśle przeróżnych filmów, obrazów, ich powiększanie, pomniejszanie, kręcenie uczuciami w ciele, zmienianie wewnętrznych dialogów, dysocjowanie się lub asocjowanie z poszczególnymi doznaniami.

Zaletą książki jest przedstawienie tych wszystkich technik w przeróżnych kontekstach i praktycznych, bardzo konkretnych zastosowaniach, opatrzonych często obszernym wstępem i przykładem z doświadczenia Bandlera. Dzięki temu czasem niewielka modyfikacja standardowej procedury może sprawić, że technika zadziała skuteczniej, co czyni "Sekret NLP" doskonałą pozycją do polecenia osobom początkującym, które poznając NLP chcą czerpać z najlepszego źródła - czyli od samego twórcy.