Swish Pattern

Technikę tę możesz zastosować do pozbycia się różnych nieużytecznych i niekorzystnych zachowań i reakcji, nawet takich, które są często nieświadome.

Jej nazwa pochodzi od odgłosu wydawanego przez coś poruszającego się bardzo szybko (swishhhhhhhh), w naszym przypadku będą to obrazy.

Być może masz jakiś nawyk, którego warto byłoby się pozbyć (może być to nawet coś prostego - obgryzanie paznokci, skórek przy palcach, dłubanie w nosie itp.).

A może odruchowo reagujesz w jakiejś sytuacji w sposób, którego później bardzo ż ałujesz?

Jeżeli już wiesz czego chcesz się pozbyć to zaczynamy!

Skoncentrujmy się najpierw na tym nieużytecznym zachowaniu, ważne jest, aby dobrze je zreprezentować.

Jeżeli chcesz zmienić swój sposób reakcji w danej sytuacji pomyśl o pierwszej rzeczy, która powoduje, że reagujesz w ten właśnie sposób.

Jeżeli chcesz zmienić jakiś nawyk, który jest wywoływany automatycznie i nieświadomie pomyśl o pierwszym sygnale, który informuje Cię, że to robisz (np. kiedy łapiesz się na dłubaniu w nosie to po czym to poznajesz - czy jest to uczucie, czy coś widzisz, jaka jest pierwsza informacja).

Jest to ważne, ponieważ będziemy zmieniać reakcję na ten właśnie sygnał.

Teraz stwórz obraz reprezentujący tą sytuację, poświęć na to tyle czasu, ile potrzebujesz.

Kiedy już masz ten obraz, odłóż go na chwilę na bok i pomyśl co się zmieni w Tobie kiedy już pozbędziesz się tego zachowania.

Wyobraź sobie siebie, o ile lepszą osobą jesteś, jak duże zmiany zaszły na poziomie Twojej tożsamości, Twoich wartości, stwórz bardzo pozytywny obraz, może być nawet przerysowany, ważne, aby mocno na Ciebie oddziaływał i wywoływał przyjemny stan.

Myśl cały czas o tym obrazie, nadaj mu odpowiednie, wzmacniajace submodalności.

A teraz pomniejsz ten nowy obraz, przywołaj stary i umieść w którymś z jego rogów ten nowy, pomniejszony.

Uwaga - przygotuj się...

Za chwilę zrobisz następującą rzecz: na sygnał swish, najszybciej jak potrafisz powiększysz ten mały obraz, jednocześnie pomniejszając stary, aż stanie się niewidoczy i pozostanie tylko ten nowy.

Zrób to teraz! swish

I jeszcze raz

swish

swish

I jeszcze kilka razy, tym razem szybciej (pamiętaj o dźwięku)

swish

swish

swish

I jeszcze szybciej, niech nowy program wdrukuje się w Twój umysł.

swish

swish

swish

Pamiętaj, ważne, żeby robić to szybko, tylko wówczas następuje zmiana. Możesz po kilku powtórzeniach doświadczyć trudności z przywołaniem tego starego obrazu, ale nie zajmuj się nim zbyt długo, najważniejsze żeby natychmiast zacząć powiększać tamten mały.

Zrób to więc raz jeszcze (najszybciej jak umiesz)

swish

swish

swish

Zobacz również, na co podczas wykonywania tej techniki zwraca uwagę Steve Andreas:

A teraz możesz przejść do testu i sprawdzić, jak bardzo zmieniła się Twoja reakcja kiedy myślisz o tamtym, niekorzystnym zachowaniu.